Langs het kanaal ondergaat het voormalige MIMA-gebouw een grondige metamorfose. In het weekend van 2 en 3 oktober opende het adres opnieuw de deuren onder de naam JAM Sonor. Wat staat er op het programma? Een plek die volledig in het teken staat van muziek maken, repeteren, concerten en ontmoetingen tussen artiesten. Met JAM Hotels en VOLTA wil het project een antwoord bieden op een reรซel tekort in Brussel: toegankelijke ruimtes waar opkomend talent kan werken, experimenteren en optreden.

Voor en op het podium

Het is dus niet de bedoeling om simpelweg nog een concertzaal aan de hoofdstad toe te voegen. Verspreid over vier verdiepingen zal JAM Sonor studio’s en repetitieruimtes, productiefaciliteiten en zones voor samenwerking en luistersessies samenbrengen, naast concerten, luistersessies en evenementen voor het publiek. Een plek die zowel gericht is op wat er vรณรณr als op het podium gebeurt.

Bij JAM Sonor kunnen artiesten hun projecten ontwikkelen, andere muzikanten of professionals ontmoeten en hun werk uiteindelijk aan het publiek voorstellen. Die aanpak ligt dicht bij die van VOLTA, dat al werkt met repetitiestudio’s, residenties, artistieke begeleiding en publiekswerking.

 

 

 

Bekijk dit bericht op Instagram

 

Een bericht gedeeld door JAM Sonor (@jam_sonor)

 

Artiesten staan immers onder toenemende economische en sociale druk, terwijl betaalbare infrastructuur steeds schaarser wordt. Dat argument wordt uiteraard aangehaald door de initiatiefnemers van het project, maar raakt ook aan een heel concreet probleem in grote steden: hoe hoger de vastgoedprijzen stijgen, hoe meer plekken verdwijnen waar mensen kunnen creรซren zonder dat daar meteen winst tegenover moet staan.

Twee muziekevenementen per week

Wat mogen we concreet verwachten? Vanaf het eerste jaar staan er twee muziekevenementen per week gepland. Later zouden daar verschillende professionele bijeenkomsten bij komen. Vanaf het voorjaar van 2027 zou de programmatie zich ook uitbreiden naar het dakterras van het gebouw. Dat kan het nachtleven langs het kanaal een nieuwe dynamiek geven, in een buurt die momenteel een grondige opfrisbeurt ondergaat met hybride projecten, cultuur, nightlife, design en horeca.

 

 

 

Bekijk dit bericht op Instagram

 

Een bericht gedeeld door JAM Sonor (@jam_sonor)

 

Waar hotellerie en cultuur samenkomen

Achter JAM Sonor zit JAM, dat vooral bekend is van zijn hotels in Brussel, Gent, Porto en Lissabon. De groep wil voortaan een deel van zijn vastgoed gebruiken om onderdak te bieden aan artiesten, designers en muzikanten, met ruimtes die tijdelijk kunnen uitgroeien tot creatieve werkplekken.

Helemaal nieuw is dat niet. De voorbije twee jaar stelde JAM al een leegstaand gebouw aan de Koolmijnenkaai ter beschikking van Espace Aygo, het collectief dat werd opgericht door Salomรฉ Sperling, Line Murken, Jaime Le Bleu en Sijmen Vellekoop. De plek kreeg de naam Asifose en deed tegelijk dienst als woonplek, atelier, tentoonstellingsruimte en laboratorium, waar architectuur, design, meubilair, muziek en onderzoek vrij door elkaar liepen. Aan dat avontuur komt nu een einde, net wanneer JAM Sonor de deuren opent.

Waar Asifose een experimentele en tijdelijke invulling was, wil JAM Sonor een veel duurzamere infrastructuur uitbouwen. Uiteindelijk zijn het twee manieren om dezelfde vraag te stellen: wat kan een gebouw worden als het niet langer uitsluitend rendabel hoeft te zijn?

Een nieuw hoofdstuk voor de Henegouwenkaai

Het valt uiteraard nog af te wachten hoe de plek dagelijks zal functioneren, welke artiesten er daadwerkelijk gebruik van zullen maken en in welke mate de infrastructuur toegankelijk blijft voor wie ze het hardst nodig heeft. Maar op papier komt JAM Sonor alvast met een bijzonder interessant voorstel.

Praktische info:

Waar? Henegouwenkaai 41, 1080 Sint-Jans-Molenbeek

Wanneer? Open voor het publiek op 2 en 3 oktober 2026 vanaf 18 uur

jamsonor.eu