Vergeet de klassieke museumtour: deze zomer trek je naar Laarne voor kunst. Met een middeleeuws kasteel als galerij, een kerk als concertzaal en een heel dorp als tentoonstellingsruimte. Van 28 augustus tot 6 september verandert Laarne met Lara Art Fest in รฉรฉn groot podium voor hedendaagse kunst, muziek en cultuur.

Een dorp als openluchtmuseum

De Sint-Machariuskerk, het gemeentehuis, de kasteeldreef en verschillende huizen en tuinen in het centrum zullen tijdelijke kunstlocaties worden. Het absolute hoogtepunt? In het middeleeuwse Kasteel van Laarne presenteert Wim Delvoye een solotentoonstelling. In de monumentale kasteeldreef gaat het dan weer richting openluchtmuseum, met sculpturen en installaties van onder anderen Niki de Saint-Phalle, Kris Martin, Sofie Muller, Simon Masschelein, Joris Van de Moortel en Honorรฉ dโ€™O.

Ook de Sint-Machariuskerk krijgt een nieuwe rol. Daar gaan hedendaagse kunst en eeuwenoud erfgoed met elkaar in dialoog, met werk van onder meer Panamarenko en Guillaume Bijl. In het gemeentehuis is werk van Kelly Schacht te zien, terwijl Tuin08 en Huis12 van White Duck een podium bieden aan een bredere selectie hedendaagse kunstenaars.

De tentoonstellingen worden gecureerd door Jan Hoet Jr. van hoet.gallery en kunstjournaliste en curator Hilde Van Canneyt. Naast gevestigde namen is er ook ruimte voor jonger en lokaal talent.

Eerst kunst, dan een concert

Omdat kunst niet alleen iets is om naar te kijken, krijgt LARA ook een stevig muzikaal programma. De spiegeltent achter het gemeentehuis wordt het sociale hart van het festival, met concerten, lezingen, ontmoetingen en animatie. De opening op 28 augustus krijgt meteen de nodige grandeur: een feestelijke mars van Harmonie Sinte-Cecilia De Sicambers brengt bezoekers van het kasteel naar de spiegeltent, waar Die Verdammte Spielerei en sopraan Hanne Roos het festival officieel op gang trekken. Ook in de Sint-Machariuskerk staat heel wat op het programma. Zo brengen Dionysos Now! en pianist Jef Neve hun project Oorlog en Vrede. Verder zijn er optredens van onder anderen pianist Akari Bastiaens en singer-songwriter Iskander Moens. Op de slotdag staan Jolien De Gendt en het Kirke Strijkkwartet er met The Juliet Letters van Elvis Costello.

Cultuur zonder witte muren

Misschien is dat wel het leukste aan LARA: het festival neemt kunst serieus, zonder dat het allemaal even serieus hoeft te zijn. Naast tentoonstellingen en concerten staan er lezingen, kinderactiviteiten, circusacts, straatanimatie, karaoke en een slotfeest met The Flamingo Sisters op het programma. Zelfs lokale handelaars doen mee en veranderen hun winkels tijdelijk in kleine galerijen.

Zo wordt Laarne tien dagen lang een plek waar je niet alleen naartoe gaat voor รฉรฉn tentoonstelling, maar voor een volledige dag ertussenuit. Eerst langs het kasteel, daarna een koffie in het dorp, nog wat kunst meepikken in een winkel, een concert in de kerk en de avond afsluiten in de spiegeltent. Cultuur, maar dan zonder het gevoel dat je ergens stilletjes moet fluisteren.