De meest spraakmakende expo’s du moment? Die vinden plaats in alle uithoeken van het land, van het Mode- en Kantmuseum in Brussel tot het M HKA in Antwerpen en Abby in Kortrijk.

1. Berlinde De Bruyckere in de Bozar

Een grootschalige solotentoonstelling van Berlinde De Bruyckere in een Belgische kunstinstelling? Het heeft even geduurd, maar dit voorjaar is het eindelijk zover. De expo ‘Khorós’ in de Bozar toont werk van de afgelopen 25 jaar, in dialoog met kunstenaars die haar inspireren, zoals Lucas Cranach, Pier Paolo Pasolini en Patti Smith. Zoals altijd bij De Bruyckere staan beladen thema’s centraal. Denk aan: lijden, dood, troost, schoonheid, maar ook erotiek, hoop en overgave.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Bozar (@bozarbrussels)

Haar beelden – vaak fragiel en tegelijkertijd brutaal lichamelijk – voelen aan als een stille weerstand tegen de hardheid van de wereld.

Khorós, van 21 februari tot 31 augustus 2025 in Bozar, Brussel.

2. Het jaar van Panamarenko in Antwerpen

Panamarenko keert terug naar Antwerpen – en hoe. Dit voorjaar wordt zijn werk op drie verschillende locaties tegelijkertijd gevierd, en wel in het M HKA, het KMSKA en het Havenhuis. De kernexpo bevindt zich in het M HKA onder de titel ‘Reis naar de sterren’ en focust op Panamarenko’s fascinatie voor ruimtevaart en zijn vaak vergezochte maar poëtische pogingen om te vliegen. Zelfgemaakte luchtschepen, vliegende sigaren en onorthodoxe vaartuigen getuigen van zijn ontembare verbeelding.

In het KMSKA ligt de nadruk dan weer op zijn ‘Oneindige verbeelding’ met speelse objecten en werk op papier, aangevuld met kunstkampen voor kinderen. Panamarenko als uitvinder, dromer, kunstenaar en eeuwige knutselaar komt hier helemaal tot zijn recht.

Van 25 januari tot 7 september 2025 in het M HKA en van 31 januari tot 4 mei 2025 in het KMSKA, Antwerpen.

3. Een nieuwe generatie Belgische schilders in het S.M.A.K.

Wat leeft er vandaag binnen de Belgische schilderkunst? Het S.M.A.K. in Gent zet de schijnwerpers op een nieuwe generatie kunstenaars, geboren na 1970. De expo ‘Painting after Painting’ bundelt werk van meer dan 70 kunstenaars en toont de rijkdom, diversiteit en relevantie van schilderkunst in tijden van digitale beeldcultuur.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door S.M.A.K. (@smakgent)

Van abstract tot figuratief, van intiem tot politiek geladen: deze tentoonstelling belooft discussie los te weken. Waarom deze namen wel en die andere niet? Het debat is deel van de ervaring.

Painting after Painting, van 5 april tot 2 november 2025 in het S.M.A.K., Gent.

4. De openingsexpo van het gloednieuwe museum Abby

Kortrijk heeft opnieuw een stadsmuseum en dat gaat niet onopgemerkt voorbij Het gloednieuwe Abby opent de deuren met de niet-te-missen tentoonstelling ‘F**klore. Reinventing Tradition’, waarin hedendaagse kunstenaars aan de haal gaan met folklore, rituelen en erfgoed.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Abby Kortrijk (@abbykortrijk)

Met werk van onder anderen Dennis Tyfus, Wim Delvoye en Tinus Vermeersch wordt de traditie herbekeken, gedeconstrueerd en opnieuw vormgegeven.

F**klore. Reinventing Tradition, t.e.m. 14 september 2025 in het Abby Museum, Kortrijk.

5. Het verhaal achter de iconische multi-brandstore STIJL

In 1984 opende Sonja Noël haar winkel STIJL in de Brusselse Dansaertstraat. Een kleine boetiek met een groot instinct, zou blijken. Zo was Noël een van de eersten om te investeren in jonge Belgische ontwerpers als Martin Margiela, Dries Van Noten, Ann Demeulemeester en Walter Van Beirendonck. STIJL groeide uit tot een begrip en blijft ook vandaag inzetten op talent, eigenzinnigheid en kwaliteit.

De expo 40+ years of STIJL in het Mode- en Kantmuseum is opgebouwd rond drie thema’s (pioniers, insiders en tijdloosheid) en laat zien hoe de multi-brandstore de Belgische mode mee vormgaf.

40+ years of STIJL, tot 11 januari 2026 in het Mode- en Kantmuseum, Brussel.

6. Lee Miller: van model tot oorlogscorrespondente

Fotografe Lee Miller was een vrouw van vele levens: model, muze van Man Ray, oorlogscorrespondente tijdens WOII. Ze stond liever achter dan voor de camera en legde onder meer de bevrijding van Dachau vast. In het FOMU in Antwerpen krijgt ze eindelijk het podium dat ze verdient, met de expo ‘Lee Miller in Print’.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door FOMU Antwerp (@fomuantwerp)

Je ontdekt er meer dan 200 foto’s, tijdschriften en archiefmateriaal. Extra relevant, nu de film Lee met Kate Winslet opnieuw belangstelling voor haar leven en werk opwekt.

Lee Miller in Print, t.e.m. 8 juni 2025 in het FOMU, Antwerpen.

7. Rococo in de mode: more is more

Zwierige japonnen, weelderige kapsels en veel franjes: de expo ‘Rococo Reboot!’ duikt in de mode tussen 1750 en 1830. Het Modemuseum Hasselt onderzoekt hoe deze uitbundige periode ons beeld van de geschiedenis én onze hedendaagse fantasieën blijft beïnvloeden.

De tentoonstelling legt parallellen tussen historische silhouetten en hedendaagse ontwerpers die zich door rococo laten inspireren. Fans van Bridgerton kunnen alvast hun hart ophalen.

Rococo Reboot!, t.e.m. 22 februari 2026 in het Modemuseum Hasselt.

8. Een duister maar poëtisch parcours

In het KMSKA neemt Hans Op de Beeck je mee op ‘Nachtreis’, oftewel een duister en tegelijk poëtisch parcours door een fictief universum. Denk: sculpturen van mensen, dieren en objecten in zwart, wit en grijs, alsof ze zijn gestold in tijd en ruimte.

Als bezoeker wandel je door een duister park vol sculpturen alsof je in een droom bent beland. In een aparte zaal worden ook twee recente films van Op de Beeck vertoond.

Nachtreis, van 22 maart tot 17 augustus 2025 in het KMSKA, Antwerpen.

9. Honderd jaar zwarte schilderkunst in beeld

Hoe hebben zwarte kunstenaars uit Afrika en de diaspora de voorbije eeuw hun dagelijks leven verbeeld? Dat is de centrale vraag van ‘When We See Us,’ een groots opgezette tentoonstelling afkomstig uit het Zeitz MOCAA in Kaapstad. Nu houdt ze halt in Bozar in Brussel, met 140 werken van ruim 100 kunstenaars.

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door Bozar (@bozarbrussels)

De expo toont zwarte figuratieve schilderkunst in al haar kracht en gelaagdheid. Een noodzakelijke aanvulling op het eurocentrische kunsthistorische verhaal en een les in veerkracht. Eén van de niet-te-missen expo’s van het moment.

When We See Us, van 7 februari tot 10 augustus 2025 in Bozar, Brussel.

10. Schoonheid als verzet

Fotograaf Michiel Hendryckx selecteerde 200 beelden uit zijn persoonlijke archief voor de tentoonstelling ‘Schoonheid als verzet’ in de Sint-Pietersabdij in Gent. Een intieme en tegelijk monumentale terugblik op een halve eeuw fotografie.

Via een audiogids vertelt Hendryckx zelf het verhaal achter 24 van de beelden. Op het einde van het parcours kan je ook de camera’s zien waarmee hij werkte.

Schoonheid als verzet, t.e.m. 16 november 2025 in de Sint-Pietersabdij, Gent.