Marie Adam-Leenaerdt heeft de Grand Prix van ANDAM 2026 gewonnen. De Belgische ontwerpster ontvangt 300.000 euro en krijgt een jaar lang begeleiding van Alexandre Mattiussi, oprichter en creatief directeur van Ami Paris. Een mooie cheque, ja. Maar vooral een stevig duwtje richting nog meer mode-erkenning.
Een Belgische naam op de Parijse radar
Dat Adam-Leenaerdt deze prijs mee naar Belgiรซ brengt, komt niet helemaal uit de lucht vallen. De La Cambre-alumna bouwt al enkele seizoenen aan een heel eigen garderobe, waarin alledaagse kledingstukken worden ontleed en opnieuw in elkaar gezet. Tijdens haar meest recente defilรฉ op Paris Fashion Week passeerden omkeerbare mantels de revue, net als patchworks met reststoffen uit eerdere seizoenen of rokken die vertrekken vanuit naaipatronen. De ontwerper maakt mode die nadenkt over bezit en gebruik.
Begeleiding en momentum
De prijs geldt als een van de belangrijkste springplanken voor jong modetalent dat zich internationaal wil verankeren in de Franse mode-industrie. En die prijs komt op een belangrijk moment. Adam-Leenaerdt vertelde in 2025 nog aan ELLE dat ze โheen en weer geslingerdโ werd tussen wat ze wil maken en wat nodig is om te verkopen. Met deze erkenning krijgt ze nu precies wat jonge onafhankelijke merken zelden zomaar krijgen: financiรซle middelen en internationale slagkracht.
Naast Adam-Leenaerdt vielen ook Pauline Dujancourt, Anthony Calydon en Philรฉo Landowski in de prijzen. Maar voor Belgiรซ is de boodschap duidelijk: na Meryll Rogge vorig jaar staat opnieuw een Belgische ontwerpster bovenaan bij ANDAM.